Hakkinda

Ersin KARAHAN ( 1975 ) T.C İnkılap ve Kültür Tarihi Bilgini – Türk Anayasaları Uzmanı 1975 yılının 18 Ağustos’unda Türkiye’nin güzel bir liman kenti olan Mersin’de çalışkan bir baba ve geleneklere bağlı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, Orta, Lise öğrenimlerini Mersin de tamamladı. Okul ve çocukluk yıllarında tarih dersine karşı olan aşırı sempatisi sebebiyle öğretmenlerinin dikkatini çekmeye başladı.

Ancak Tarihi çok sevmesine ve istemesine rağmen Hukuk Fakültesine gitmek zorunda kaldı. Ankara Hukuk Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra 1997 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2001 yılında Tarih Öğretmenliğini Bölüm Birinciliği ile bitirdi.

1998 yılı Türk Tarih Kongresine katılma göreviyle şereflendirildi. Dünya çapındaki Türk ve yabancı tarihçilerle tanışma imkânı buldu. Akademisyen profesörlerden yoğun isteğe rağmen üniversitede kalıp doktora yapmayı düşünmedi. Özlediği ve doğduğu şehir Mersin’e kesin dönüş yaptı. Mersin Üniversitesi master programına davet edilen ilk öğrenci olarak tarihe geçti.

Renkli ve farklı bir kişiliğe sahip olan ve her türlü zekaya, imkana sahip olmasına rağmen doktora yapmayı istemedi. “ Etiket geçici bir hevestir ben geçici olmak istemiyorum derdi.”

2001 yılında KPSS sınavında başarılı bir derece yaparak sadece Türkiye çapında 30 Tarih Öğretmenin kadroya alındığı bir sınavda ilk 30 kişi içine girmeyi başardı. MEB’de Lise öğretmenliği ve Anadolu Lisesi öğretmenliği yaptı. Başarılarla dolu geçen 9 yıllık memurluk hayatını 2010 yılı mayıs ayında sonlandırdı ve çekilme kararı aldı.

Binlerce öğretmen adayının işsiz olduğu ve girmek için senelerce çırpındığı dönemde memurluk serüvenine kendi isteği ile son verdi. Bu durum belki de bir çılgınlıktı ya da anlaşılmaz bir durumdu.

Binlerce öğretmen adayının işsiz olduğu ve girmek için senelerce çırpındığı dönemde memurluk serüvenine kendi isteği ile son verdi. Bu durum belki de bir çılgınlıktı ya da anlaşılmaz bir durumdu.

Halen bu amaç ve eğlence uğruna Tarih ve Anayasa derslerini inanılmaz ama gerçek bir şekilde hayal dünyanızda sanki tarihi kişiler yanıbaşınızdaymış gibi ve o anı yaşatarak sizlere anlatabiliyor. E.K’yı dinleyen bir öğrenci asla anlattıklarını unutamıyor. Mersindeki birçok hâkim ve savcı anayasa hukuku konusunda E.K’nın kendisinden veya yazdığı hukuk kitabından yararlanmanızı tavsiye ediyor.

Sizlere tavsiyem E.K ile tanışmak için geç kalmamanız olur. Bence Tarihin güzelliklerini sadece ondan öğrenebilirsiniz. Sadece onu arayın ve yardım isteyin. Sizlere yardım elini uzatacaktır.

Hayatınızın E.K ile değişmesi temennisiyle… Yüreğinizden sevgi yaşamınızdan saygı eksik olmasın.